Położona nad brzegiem Morza Śródziemnego Aleksandria to nie tylko miasto króla Macedonii, ale i współczesna metropolia o populacji większej niż wiele europejskich państw! Aby uzmysłowić sobie, jak duża jest współczesna Aleksandria, wystarczy powiedzieć iż liczy ona sobie więcej mieszkańców niż trzy kraje bałtyckie razem wzięte. Co więcej, dzięki bliskości morza Aleksandria ma najłagodniejszy i najbardziej wilgotny klimat w całym kraju. Przechadzając się ulicami miasta widzimy trawniki i drzewa – coś nie do pomyślenia w reszcie kraju!
Należy jednak mieć na uwadze, iż mimo wszystko Aleksandria to nadal pustynia, dlatego powinniśmy ją odwiedzać jedynie w zimie. Co więcej, ze względu na sytuację polityczną w kraju stanowczo odradzamy samotną podróż do Aleksandrii, natomiast podróże zorganizowane przez biura turystyczne powinny być jak najbardziej bezpieczne.
W niniejszym wpisie opowiemy o największych atrakcjach Aleksandrii, najpierw jednak o tym jak dotrzeć do miasta. Najwygodniej byłoby po prostu przylecieć na lotnisko Borg-el-Arab 52 kilometry od miasta. Niestety, lotnisko obsługuje głównie połączenia z krajami arabskimi, a z Europy możemy tam dolecieć jedynie z Paryża (lotnisko Orly), Bergamo, Mediolanu, Rzymu i Stanbułu. Z Polski po prostu nie ma bezpośrednich lotów do Egiptu.
Co jest warte odwiedzenia w Aleksandrii?
Omówiwszy podstawowe kwestie, przyjrzyjmy się samym atrakcjom Aleksandrii. Wbrew temu co moglibyśmy pomyśleć nie każda z nich jest związana ze starożytnością! Jedna z naszych ulubionych atrakcji pochodzi z 21 wieku – to Maktabet al-Eskendereyya, współczesna biblioteka aleksandryjska, w skład której wchodzą cztery muzea (archeologiczne, muzeum manuskryptów, muzeum nauki i muzeum Anwara al-Sadata, prezydenta kraju w latach siedemdziesiątych), cztery galerie sztuki, 15 wystaw permanentnych, planetarium i laboratorium restoracji historycznych książek.
Z drugiej strony spektrum mamy typowe starożytne monumenty których w Aleksandrii również nie brakuje. Katakumby Kom-el-Shoqafa są fascynującym miejscem pochówku łączącym elementy tradycyjnie egipskie z grecko-rzymskimi. Katakumby odkryto dopiero w 1900 roku, dzięki czemu przez wieki pozostały dobrze zachowane. Może to nie grobowiec faraona, lecz niemniej fascynujące miejsce dla wszystkich zainteresowanych egiptologią.

Kom-el-Dikka to park archeologiczny chroniący dobrze zachowane pozostałości zamożnej dzielnicy Aleksandrii w okresie rzymskim. Idąc wyznaczoną ścieżką odwiedzimy pozostałości teatru, akademii, term i dzielnicy mieszkalnej, gdzie w Willi Ptaków zobaczymy przepiękne freski i mozaiki. Warto dodać, iż wykopaliska i badania archeologiczne na stanowisku zapoczątkował profesor Kazimierz Michałowski w 1960 roku.
Muzeum aleksandryjskie jest stosunkowo małym muzeum którego zbiory są poświęcone historii miasta i regionu od epoki faraonów po najnowsze dzieje. Jest ono położone w liczącej około stu lat willi we włoskim stylu. W porównaniu ze zbiorami Biblioteki są to muzeum raczej ubogie, niemniej warto je odwiedzić by móc powiedzieć, że widziało się wszystkie ważne miejsca w Aleksandrii.
Meczet Abu al-Abbasa al-Mursiego jest największym i najważniejszym meczetem Aleksandrii, zbudowanym nad grobem świętego którego nazwę nosi. Pierwszy meczet na tym miejscu zbudowano już w średniowieczu, jednakże wielokrotnie był on burzony i rozbudowywany jako większa świątynia. Obecny wygląd meczet uzyskał w 1945 roku.
Ostatnia wielka atrakcja Aleksandrii to miejsce stosunkowo młode jak na to miasto – pałac Montaza. Pałac zbudowany został w 1932 roku dla króla Fuada I i łączy w sobie tureckie i włoskie tradycje architektoniczne. Obecnie w pałacu mieszczą się muzeum dynastii Alich oraz muzeum przedmiotów artystycznych. Wartym odwiedzenia jest też Park Montaza, najbardziej zielone miejsce w całym Egipcie!
Byliście już w Aleksandrii? Jeśli tak, to jakie były Wasze wrażenia? Jakie miejsca odwiedziliście? Czekamy na Wasze komentarze! Przeczytajcie też o tym, kiedy wybrać się do Egiptu i jak przygotować się do wycieczki na Saharę.