Wakacje w Afryce

Klimat i pogoda na Madagaskarze – kiedy jechać na wakacje?

Madagaskar to niezwykle malownicze i egzotyczne miejsce w Afryce. Największa wyspa tej części świata, położona na Oceanie Indyjskim. Wyróżniają ją nie tylko endemiczne gatunki zwierząt oraz bujna roślinność, ale także znakomite warunki klimatyczne. Podobnie do innych części Czarnego Lądu (patrz Gambia).

Pogoda na Madagaskarze dopisuje właściwie przez cały rok, jednak nie jest ona jednolita. Na wyspie wyróżniamy porę sucha i deszczowa, a do tego klimat poszczególnych jej części nieco się  różni miedzy sobą.

Zróżnicowanie klimatyczne Madagaskaru

Madagaskar to wyspa, która jest pod wpływem ogólnie klimatu równikowego. Średnia temperatura w stolicy – Antananarywie to 15 stopni latem i 25 stopni zimą. Zatem komfort termiczny panuje tu przez cały rok. Jednak istnieją także różnice około 5-10 stopniowe, pomiędzy wybrzeżem a centralną częścią Madagaskaru.

Wyspa jest spora, dlatego występuje też zróżnicowanie pogodowe poszczególnych jej części. I tak możemy wyróżnić bardziej tropikalną pogodę na wybrzeżu i umiarkowany klimat w głębi Madagaskaru. We wschodniej części dominuje klimat równikowy wilgotny, natomiast na zachodzie bardziej suchy, podzwrotnikowy.

Pora deszczowa na Madagaskarze trwa od listopada do kwietnia. Najwięcej deszczu spada w grudniu, styczniu i lutym. Temperatury średnio dochodzą wówczas do około 25-30 stopni.

Pora sucha na Madagaskarze to czas mniej więcej od końca kwietnia do końca października. Zgodnie z nazwą, opady deszczu raczej wówczas nie występują lub są bardzo sporadyczne. Wilgotność powietrza spada, a temperatury sięgają 20 stopni. W niektórych regionach wyspy są nawet niższe.

Kiedy przylecieć na Madagaskar?

Ze względu na panujące tu dobre warunki pogodowe, na Madagaskar można przylecieć właściwie w każdym terminie. Jednak by się nie zawieść i wypocząć w słońcu, warto zaplanować swoje wakacje.

Pora sucha na Madagaskarze jest o tyle łaskawsza, że nie pada deszcz. Aczkolwiek trzeba się spodziewać niższych temperatur. Aby uniknąć turystów lepiej odpuścić sobie lipiec i sierpień, lepszym terminem będzie maj i czerwiec, a potem wrzesień czy październik.

Podczas pory deszczowej natomiast termometry pokazują znacznie wyższe wartości, jednak trzeba się liczyć z opadami. Najwięcej deszczu spada od stycznia do marca. Zatem lepiej wybrać się na wyspę w kwietniu czy w listopadzie.

Kiedy lecieć na Madagaskar
Kiedy lecieć na Madagaskar?

Jeśli chodzi o północną i wschodnią część Madagaskaru to najwyższe temperatury odnotowuje się tu w październiku. Wówczas bywa naprawdę upalnie. Jeśli ktoś nie lubi takich klimatów, to może wybrać lipiec, kiedy to słupki temperatur nie przekraczają 20 stopni, ale za to praktycznie nie pada.

Południowe tereny Madagaskaru najlepiej odwiedzić w kwietniu czy maju. Wówczas pogoda jest najcieplejsza. Najzimniejszym miesiącem tej części wyspy jest lipiec. Za to wtedy raczej nie spotka nas deszcz.

Środkowa część wyspy to idealne miejsce dla osób, które nie znoszą upałów. Nawet w najcieplejszym momencie w roku, termometry pokazują około 25 stopni. W sierpniu natomiast nie będzie zbyt ciepło, bo temperatury dochodzą tu do 12 stopni w ciągu dnia.

Zachodni Madagaskar to najcieplejsza część wyspy. Pod koniec roku, w grudniu termometry pokazują ponad 30 stopni Celsjusza. Natomiast w marcu, kiedy w teorii jest najchłodniej, na termometrach można odczytać około 23 stopnie. Trzeba jednak liczyć się w tej części wyspy z obfitymi opadami deszczu.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy

  • Atrakcje Kapsztadu
  • Atrakcje Johannesburga
  • Kuchnia południowoafrykańska
  • Atrakcje RPA – co kryje Południowa Afryka?
  • Niezwykłe zwierzęta Madagaskaru

Kategorie

  • Afryka północna
  • Afryka południowa
  • Afryka Środkowa
  • Egipt
  • Madagaskar
  • Maroko
  • RPA
©2023